علل شایع درد شدید و محدودیت حرکتی زانو

علل شایع درد شدید و محدودیت حرکتی زانو

علت و دلایل

شایع ترین علت درد مزمن زانو و ناتوانی آرتریت است. اگر چه آرتریت انواع مختلفی دارد، اغلب زانو درد ها ناشی از سه نوع آرتریت هستند: آرتروز زانو ، روماتیسم مفصلی و آرتریت پس از ضربه هستند.

 

آرتروز

این نوع آرتریت به فرسایش ناشی از افزایش سن مرتبط است. این مشکل معمولا در بین افراد 50 سال به بالا اتفاق می افتد، اما ممکن است جوانان نیز به آن مبتلا شوند. غضروفی که استخوان های زانو را محافظت می کند، نرم و فرسوده می شود. سپس استخوان ها به یکدیگر سائیده می شود و باعث سفتی و درد زانو می گردند.

 

روماتیسم مفصلی

در این بیماری غضای سینوویالی که دور مفصل قرار گرفته است ملتهب و ضحیم می شود. این التهاب مزمن به غضروف آسیب می رساند و در نهایت باعث از بین رفتن غضروف، درد و سفتی می شود. روماتیسم مفصلی شایع ترین شکل گروه اختلالاتی است که آرتریت التهابی نامیده می شوند.

 

آرتریت پس از ضربه

این نوع آرتریت پس از یک آسیب دیدگی شدید در زانو اتفاق می افتد. شکستگی های استخوان های دور زانو یا پارگی های رباط های زانو در طول زمان به غضروف مفصلی آسیب وارد می کنند و باعث زانو درد و محدود کردن عملکرد زانو می گردند.

ضربات زانو : که میتوانند به علت بد جوش خوردن محل شکستگی یا آسیب شدید لیگامان های زانو باشد. این ضایعات میتوانند بتدریج به غضروف مفصل صدمه زده و موجب درد و محدودیت حرکت شوند

1 دیدگاه

  • سعید پاسخ

    سلام ممنونم از مطالب مفدیتون

    مرداد 6, 1401 در 12:12 ب.ظ

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های ضروری با علامت (*) مشخص شده اند.